Evropská noc vědců se letos uskuteční na státní svátek 28. září.
A opět s velmi bohatým programem. Na každém z 28 míst proběhnou astronomická pozorování dalekohledy v případě příznivého počasí, uvidíte práci vědců na vlastní oči a k dispozici budou speciální brožury vydané u příležitosti Noci vědců 2012, mj. o konci světa 21. 12. 2012, s mapkou noční oblohy atd., na každém místě bude pak moci jeden z návštěvníků získat zrcadlový astronomický dalekohled ! Vstup na všechny akce je ZDARMA. http://www.noc-vedcu.cz/cz
http://www.astrohk.cz
Poslední pátek v září, letos tedy 28. 9. od 19 hodin se koná tradiční Noc vědců. Zahájíme ji cestopisem Marsem křížem krážem aneb Jak jsem procestovala půlku Marsu. Pokud se ze svého cyklistického výletu vrátí, bude přednášet Lenka Trojanová. Přijďte tedy 28. září na Noc vědců, protože cestovatelskou přednášku jako tuto, jste asi ještě neviděli. Součástí večera bude opět soutěž o malý astronomický dalekohled, při jasné obloze pozorování.
Léto pomalu končí a lidé si ukazují své fotografie z dovolených. Obzvlášť odvážní jedinci nejezdí na dovolenou, ale na výpravy do co nejodlehlejších a neznámých míst. Když cestu přežijí, uspořádají po návratu přednášku, kde promítají diapozitivy a vypráví o divech, které v tom cizokrajném světě viděli.
My jsme se letos z hvězdárny vydali na Mars. Ne náhodou. Chtěli jsme sledovat přistání sondy Curiosity. Přesto, že více jak dvě třetiny sond vyslaných k Marsu ztroskotaly, Curiosity byla úspěšná. Celý přistávací manévr se nám podařilo zaznamenat na video a na přednášce vám ho samozřejmě ukážeme.
Během naší výpravy jsme navštívili i další zajímavá místa na rudé planetě. Prošli jsme se po dně obrovského údolí Valles Marineris, vystoupili na druhou nejvyšší marsovskou sopku, abychom měli co nejlepší výhled na tu úplně nejvyšší - Olympus Mons. Zažili jsme jarní tání v blízkosti Marsovy polární čepičky a sestoupili jsme do nejhlubšího údolí na Marsu v naději, že tam najdeme alespoň kapku vody.
Přespávali jsme pod širým nebem a vůbec jsme se nebáli, že zmokneme. Na Marsu totiž nikdy neprší. Jediné, čeho jsme se obávali, byly prachové bouře, které jsou v tomto období na Marsu docela časté. Také jsme fotografovali noční oblohu, a tak vám můžeme ukázat, jak podivuhodným způsobem se během noci pohybují oba Marsovy měsíce Deimos a Phobos. Každou noc teplota klesala hluboko pod nulu, a tak jsme nedočkavě hleděli k východu a pozorovali východ Slunce ozdobený nádhernými modránky. Na Marsu věci prostě nejsou jako na Zemi.
A my se jen vypravili na dobrodružnou cestu přes pole a les, hlavně zpátky s baterkami, k hvězdárně v Hradci. Vyplnili jsme soutěžní kvíz o dalekohled, který vyhrál někdo jiný, podívali se na Mars, dalekohledem na měsíc v úplňku a na hvězdnou oblohu v planetáriu.